Czy środki przeciwbólowe to dobry pomysł, kiedy bolą Cię plecy?

Posted by | Marzec 18, 2014 | Bez kategorii | No Comments

Dobry, ale jeszcze lepszym pomysłem jest “… muszę umówić się do swojego fizjoterapeuty” 🙂

Ale na poważnie. Tabletki przeciwbólowe (NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne) w większości przypadków działają tylko objawowo, nie leczą przyczyny bólu. W bólach kręgosłupa stan zapalny rzadko jest przyczyną bólu.

Leki przeciwbólowe przyjmowane doustnie lub w zastrzykach mogą być bardzo przydatne w ostrej fazie (pierwsze dni po pojawieniu się bólu),  ale nie powinny być podstawą leczenia. Niestety często jest to jedyne leczenie w pierwszych tygodniach od pojawienia się bólu. Nierzadko zdarza się, że pacjenci są tak leczeni przez lata (np. ostry ból raz w roku- seria zastrzyków + tabletki)

Bóle kręgosłupa najczęściej mają przyczynę mechaniczną (tzn. dochodzi do mechanicznego drażnienia zakończeń nerwowych) a nie chemiczną (jak w stanie zapalnym, gdy wydzielane są mediatory stanu zapalnego).

Istnieją dwa sposoby leczenia mechanicznego:

  • Metoda McKenziego – MDT (Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia) oraz inne szkoły terapii manualnej (np. Mulligan Concept czy OMT Kaltenborn-Evjenth) – jest to leczenie zachowawcze;

  • Operacja kręgosłupa (np. zabiegi artroskopowe).

W świetle aktualnej wiedzy medycznej pacjenci niespełniający bezwzględnych kryteriów kwalifikujących do operacji powinni skorzystać z leczenia zachowawczego prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę. Jeżeli w ciągu 5 tygodni nie ma żadnej poprawy lub stan pacjenta pogarsza się, chory wraca z powrotem do lekarza specjalisty.