Dyskopatię można wyleczyć!

Jeżeli leczysz się od miesięcy lub nawet lat, a wciąż cierpisz na dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego, piersiowego lub lędźwiowo-krzyżowego z promieniowaniem bólu do kończyn lub bez promieniowania, to znaczy, że Twoje leczenie było nieskuteczne i źle dobrane.

Nie jest możliwe farmakologiczne wyleczenie dyskopatii.

Farmakoterapia jest niejednokrotnie konieczna w ostrej fazie dolegliwości, ale nie może być podstawą leczenia. Długotrwałe pobieranie leków przeciwbólowych może doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta, ponieważ brak bólu usypia czujność i uszkodzenie dysku narasta.

Fizykoterapia np. prądy, laser, ultradźwięki, magnetoterapia są nieefektywne i nie docierają do przyczyny bólu.

Leczenie dyskopatii powinno być zachowawczo-mechaniczne albo w ostateczności operacyjnie (operacja również jest leczeniem mechanicznym).

Terapia, którą proponujemy pacjentom w Centrum Leczenia Dyskopatii jest kombinacją poszczególnych elementów metod terapii manualnej, nerwowo-mięśniowej oraz mięśniowo-powięziowej. W leczeniu dyskopatii zazwyczaj największy udział ma metoda McKenziego, polegająca na mechanicznym działaniu mającym na celu właściwe ułożenie dysku. Jej skuteczność jest potwierdzona przez nasze doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Co to jest dyskopatia?

Kręgosłup jest narządem ruchu. Kręgi połączone krążkami międzykręgowymi i więzadłami tworzą mechaniczny układ poruszany przez mięśnie. Dlatego musi on być leczony mechanicznie, a nie zabiegami fizykalnymi i czy farmakoterapią.

Jeżeli się uszczypniesz, będzie Cię to bolało, dopóki nie zwolnisz uścisku. To przykład mechanicznej przyczyny bólu: kiedy ją usuniemy, ból natychmiast mija. W kręgosłupie dochodzi właśnie do mechanicznego drażnienia zakończeń nerwowych przez nieprawidłowe położenie tkanki dysku. Jeśli przywrócimy jej prawidłową pozycję, ból ustąpi lub zmniejszy się, co zwykle dzieje się już po pierwszej wizycie w Centrum Leczenia Dyskopatii.

Przyczyną bólu pleców w odcinku lędźwiowym, szyjnym czy piersiowym jest zazwyczaj zaburzenie wewnątrzstawowego układu przestronnego. Może to być przemieszczenie tkanki dysku lub złe ustawienie stawu międzykręgowego. Jeżeli uszkodzenie dysku jest duże i obrys krążka międzykręgowego zwiększył się, może dojść do ucisku korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego i mechanicznego drażnienia tych struktur. Oprócz bólu może wystąpić mrowienie, drętwienie, gorsze czucie dotyku, osłabienie siły mięśni i zaburzenie odruchów (np. odruch kolanowy zostanie zniesiony). Częste jest również promieniowanie tych dolegliwości do kończyn.

Dyskopatia a badania TK, MR, RTG

Uszkodzenie dysku (krążka międzykręgowego) trudno jest zmierzyć w badaniach diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa TK i rezonans magnetyczny MR). Jeżeli obrys dysku nie jest zmieniony (ponieważ uszkodzenie znajduje się wewnątrz dysku), żadne z powyższych badań nie wychwyci problemu. Krążek międzykręgowy nie jest widoczny na prześwietleniu rentgenowskim (RTG).

Z powyższych powodów diagnozowanie bólu kręgosłupa z promieniowaniem lub bez (czasem w ogóle nie bolą plecy a problem dotyczy kręgosłupa) powinno odbywać się przede wszystkim na podstawie wywiadu i objawów zgłaszanych przez pacjenta podczas badania.

Nasz gabinet fizjoterapii specjalizuje się w leczeniu dyskopatii kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego), prowadzimy masaż kręgosłupa i fizjoterapię w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i innych miastach regionu. Zapewniamy wizyty domowe.