Jak leczyć rwę kulszową?

O tym, czym jest rwa kulszowa pisałem w poprzednim poście.

Załóżmy, że ból w plecach pojawił się przy podnoszeniu zgrzewki wody mineralnej z podłogi.  Silny ból nie pozwolił Ci się już  swobodnie wyprostować. Po chwili czujesz, że odczuwasz rwący ból również w pośladku, dalej  z tyłu uda aż do łydki a w stopie czujesz mrowienie… no klops.

Słaby i już nadwyrężony codziennymi nawykami pierścień włóknisty pękł. Nagłe powiększenie przepukliny krążka międzykręgowego (czyli wypadnięty dysk) spowodowało ucisk korzenia nerwowego (dlatego masz objawy w nodze).

W skrócie twoje leczenie powinno wyglądać tak:

  1. W tym stanie nie możesz pracować. Potrzebujesz zwolnienia od lekarza. Jeżeli lekarz nie zalecił nic innego oprócz leków i zastrzyków (o lekach pisałem tu) albo co gorsza zalecił Ci np. zestaw różnych ćwiczeń to nic dziwnego – niestety jest to bardzo przykry standard.
  2. Umawiasz się na wizytę do fizjoterapeuty lub lekarza z certyfikatem terapeuty MDT McKenziego.
  3. Na wizycie zostajesz  mechanicznie zdiagnozowany i na tej podstawie terapeuta ustali Twoje leczenie.
  4. Systematyczne wykonywanie ćwiczenia leczniczego (reponowanie przepukliny dysku) i stosowanie się do zaleceń terapeuty powoduje, że czujesz się lepiej (np. ból w łydce jest mniejszy i stopa już tak nie mrowi – super).
  5. Po 2-3 dniach idziesz na wizytę kontrolną. Terapeuta zbiera informacje, bada Cię i na tej podstawie wprowadza lub nie modyfikacje do postępowanie leczniczego. W trakcie pracy z terapeutą ból w łydce całkowicie ustępuje i trwale się centralizuje do kręgosłupa. To bardzo pozytywny objaw – oznacza, że Twoja przepuklina jest odwracalna, pierścień dysku trzyma ciśnienie.
  6. W najbliższych dniach czujesz już tylko ból pleców, który zmniejsza się po ćwiczeniu leczniczym.
  7. Stosujesz się się do zaleceń i ból nie pojawia się już prawie w ogóle od 2 tygodni.
  8. Terapeuta przetestował cię mechanicznie czy poprawa jest trwała, czas na modelowanie tworzącej się blizny w pękniętym pierścieniu włóknistym.
  9. Można powiedzieć, że problem masz już za sobą. Stosowanie się do zasad profilaktyki powinno uchronić się przed powrotem choroby.

Powyższy przykładowy schemat leczenia powtarza się u większości moich pacjentów. Zdarza się jednak, że uszkodzenie dysku jest za duże, aby leczyć je zachowawczo – potrzebna operacja. Interwencje chirurgiczną należy jednak traktować jako ostateczność i stosować tylko u pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło efektu.