Jak NIE leczyć bólu kręgosłupa

Posted by | Listopad 17, 2013 | Rwa kulszowa | No Comments

W sieci możesz znaleźć dużo porad czy ćwiczeń dotyczących leczenia bólu pleców. Informacje otrzymujesz również bezpośrednio od personelu medycznego, rodziny, znajomych.

Często zdarza się, że wizyta u lekarza (rodzinnego czy specjalisty) z powodu bólu kręgosłupa z promieniowaniem do kończyny (nogi czy ręki) kończy się wypisaniem tylko tabletek czy zastrzyków. Nawet jeżeli dolegliwości ustąpią, to takie leczenie w żaden sposób nie wpływa na usunięcie przyczynę bólu. Więc, gdy np. seria zastrzyków się kończy, ból wraca, a Ty jesteś w punkcie wyjścia lub jeszcze gorzej – ból jest coraz silniejszy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wtedy zaczynasz szukać, pytać znajomych… idziesz do kolejnego specjalisty, kręgarza (co odradzam – w kolejnym poście napiszę dlaczego) itp. – historia powtarza się.

Jednym z najgorszych sposobów na leczenie bólu kręgosłupa jest taki:

złe leczenie bólu pleców

Ułożenie z nogami na krześle to pozycja Perlschla. Pogłębia ona deformację dysku międzykręgowego i powoduje jeszcze większe uszkadzanie pierścienia włóknistego. Mimo, że przynosi ulgę w bólu i/lub mrowieniu oddala pacjenta od wyleczenia.

Leżenie w pozycji przedstawionej na pierwszym rysunku to także zły pomysł.

Dlatego proszę uważaj na porady od znajomych czy z internetu. Przykro mi, gdy słyszę od pacjentów że taki sposób postępowania zalecił im ktoś z medycznym wykształceniem, ponieważ – poza drobnymi wyjątkami – jest on całkowicie sprzeczny z aktualną wiedzą medyczną.

Gdy cierpisz na ostry ból, nie siedź, postaraj się jak najwięcej leżeć na brzuchu (jeżeli ta pozycja nie przynosi ulgi, włóż poduszkę pod brzuch). Przede wszystkim zadzwoń do dobrze wykwalifikowanego terapeuty. Fizjoterapeutów i lekarzy z aktualną wiedzą medyczną znajdziesz tu  www.mckenzie.pl – lista terapeutów certyfikowanych.