Jak to jest z tym schylaniem się i dźwiganiem?

Posted by | Czerwiec 02, 2014 | Szkoła pleców | No Comments

Idealnie schylają się chyba tylko małe szkraby, gdy opanują już sztukę stania.  Później wielu z nas traci tą umiejętność:)

Front baby squat

Najlepsze zdjęcia poklatkowe, jakie znalazłem w sieci.  Technika idealna.  Tułów stabilny, napięty i prosty. Ruszają się biodra i kolana.

Generalnie, czy to w schylaniu czy w innym ruchu,  środek ciała powinien pozostać stabilny i sztywny, aby dać dobrą podstawę dla ruchu kończyn. Mięśnie tułowia są zaprojektowane tak, by dawać stabilność, a ręce i nogi odpowiadają za mobilność.

Wracając do schylania – biodra (stawy biodrowe) i kolana powinny być najbardziej aktywne w czasie schylania.  Większość ludzi popełnia błąd już na początku ruchu schylania.  Zaczynają się schylać od kręgosłupa (biodra i kolana zostają proste), dopiero później zginają się biodra, kolana natomiast często wcale się nie zginają. Taki sposób schylania się i dźwigania (podnoszenia przedmiotu z podłogi i przenoszenia go) powoduje ogromny wzrost ciśnienia w krążkach międzykręgowych, co może poważnie uszkodzić kręgosłup.

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.

You must be logged in to post a comment.