Kim jest fizjoterapeuta?

Posted by | Maj 05, 2014 | Leczenie bólu kręgosłupa | No Comments

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuta to  bardzo dobrze wykształcony specjalista w swojej dziedzinie.  Ja zajmuję się leczeniem bólu i niesprawności narządu ruchu, inaczej wyspecjalizowani są terapeuci którzy pracują z dziećmi a jeszcze inny charakter pracy jest z pacjentami typowo neurologicznymi itd.

Fizjoterapeuci dysponują w tej chwili wspaniałą nowoczesną wiedzą, pozwalającą leczyć schorzenia wobec których lekarze rozkładają często ręce i jedyne, co mają do zaproponowania, to tabletki przeciwbólowe.  Dzieje się tak, ponieważ większość problemów bólowych (bóle stawów, pleców, ból karku, rwa barkowa itp.) nie daje objawów w badaniu krwi, prześwietlenie – rentgen w normie, rezonans bez odchyleń… więc co tu leczyć? Pacjent jednak cierpi. Otóż objawy dysfunkcji w narządzie ruchu nie pokrywają się często z opisami rezonansu, tomografu czy nawet prześwietlenia.  Dla większości fizjoterapeutów to oczywisty fakt, ale system kształcenia lekarzy jest tak ułożony, że w dalszym ciągu spora część tej grupy zawodowej nie wie lub w ogóle nie rozumie na czym polega takie leczenie. To, co program kształcenia lekarzy przewiduje z zakresu rehabilitacji/fizjoterapii to totalnie archaiczne informacje, które często obrażają ich inteligencję.

Oczywiście, jak w każdej grupie zawodowej, również wśród fizjoterapeutów zdarzają się osoby zamknięte na nowoczesną wiedzę i utożsamiające rehabilitację z fizykoterapią i masażem. Na szczęście większość wie jak wielką odpowiedzialnością jest leczenie ludzi, dlatego stara się być na bieżąco z doniesieniami naukowymi, a nie tkwi w przestarzałych standardach leczenia. Cieszy mnie również fakt, że lekarze coraz częściej wystawiają skierowanie na terapię manualną czy leczenie metodą McKenzie. Z niecierpliwością czekam na moment, w którym lekarz i fizjoterapeuta będą stanowili szanujący się wzajemnie i znający swoje kompetencje zespół.