Metoda McKenziego w leczeniu kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa metodą McKenziego

 

Ta metoda leczenia to kompleksowe podejście do problemu bólu kręgosłupa i dyskopatii.  Wyszkolony i certyfikowany terapeuta przeprowadza z pacjentem specjlistyczny dla metody wywiad, badanie (zakresy ruchów, objawy neurologiczne, czucie, siła mięśni itp.). Następnie przechodzi do szukania kierunku repozycji dysku czyli ruchu, który będzie zmniejszał deformację “wypadniętego dysku”.

Nie ma tu żadnej magii ani cudownego nastawiania, tylko rzetelna wiedza oparta na dowodach naukowych, znajomość objawów, ćwiczona godzinami sztuka zbierania wywiadu, doświadczenie w pracy z pacjentem.

Nie jest potrzebny rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy czy prześwietlenie (rentgen).  Te badania nie wnoszą prawie żadnych informacji potrzebnych w leczeniu tą metodą. Podstawą diagnozy są objawy zgłaszane przez pacjenta w trakcie wywiadu, badania i terapii.  Podstawową przyczyną bólów w narządzie ruchu jest bowiem mechaniczne (a więc nie stan zapalny) drażnienie zakończeń nerwowych.

Nie wiem dlaczego ta podstawowa wiedza nie może się przebić do programu kształcenia lekarzy. Duża cześć ważnych publikacji w międzynarodowych czasopismach to lata 80′ i 90′.  Gdy zgłasza się do mnie pacjent np. z rwą kulszową  leczony  od kilku tygodni lub, co gorsza, kilku miesięcy “tradycyjnie” przez lekarza specjalistę (tabletki, zastrzyki, prądy, ultradźwięki itp.)  jest mi zawsze bardzo przykro, ale przede wszystkim jest mi wstyd… co gorsza wiele pacjentów jest bezpodstawnie operowanych.

Personel medyczny musi się stale dokształcać (ustawa o lecznictwie), taka arogancka i nieodpowiedzialna postawa nazywa się w etyce niewiedzą zawinioną.  Leczenie “tradycyjne” jest dobrą drogą do nieodwracalnego uszkodzenia dysku, kiedy pozostaje już tylko leczenie operacyjne.

Mechaniczne diagnozowanie i terapia metodą McKenziego pozwala na skuteczne leczenie nawet długo cierpiących pacjentów czy tych zaklasyfikowanych do operacji.

Na szczęście przybywa dobrze dokształconych terapeutów i lekarzy. Grupa lekarzy rozumiejących na czym polega leczenie narządu ruchu i praca fizjoterapeuty, czym jest MDT wg. McKenziego jest coraz liczniejsza.