O radach w stylu: “najlepsze ćwiczenie na ból kręgosłupa”

Posted by | Styczeń 19, 2014 | Leczenie bólu kręgosłupa | No Comments

Nie opisuję, jak wyleczyć bóle kręgosłupa  (np. 10 najlepszych ćwiczeń na ból kręgosłupa) *, ponieważ nie jest to zdrowe i bezpieczne.  Tego rodzaju ćwiczenia muszą być dobierane indywidualnie! Jeżeli odczuwasz ból pleców, skorzystaj z doświadczenia osoby, która się na tym zna, gdyż schorzenie to dotyczy struktur, które łatwo jeszcze bardziej uszkodzić.

Tu przykład: jeden z moich pacjentów w 2013 roku usłyszał, że przy bólach kręgosłupa trzeba wzmocnić mięśnie brzucha. Co więc zrobił? Znalazł w internecie trening mięśni brzucha – Aerobiczną 6 Weidera. Nie wiedział, że popularna 6 Weidera nie tylko wzmacnia brzuch, ale też mocno obciąża kręgosłup w zgięciu. Efekt: 8-10 godzin siedzenia w pracy przy komputerze i zły nawyk postawy w połączeniu z tym treningiem spowodowały uszkodzenie dysku i ostry ból kręgosłupa.

Internet jest wspaniałym źródłem informacji. Ale wiem też ile nauki i doświadczenia w pracy z pacjentami kosztowała mnie moja wiedza praktyczna o leczeniu bólów kręgosłupa oraz jak ważne jest indywidualne dobieranie terapii – każde uszkodzenie dysku jest inne, musi więc być inaczej leczone.

*Planuję natomiast wpisy na temat profilaktyki i wskazówek treningowych.