Problemy z barkiem – o co chodzi?

Oczywiście to, co tu opiszę, nie będzie panaceum na wszystkie problemy…  Powinno być kluczem do skutecznej pracy z bólami ramienia.

Staw barkowy (zdjęcie poniżej) to głownie 2 elementy kostne połączone czerwoną linią na poniższym zdjęciu.  Często jest tak, że pacjent nie może sięgnąć ręką na wyższą półkę, bo boli, a w prześwietleniu barku nie ma żadnych odchyleń.  Z funkcjonalnego punktu widzenia na bark należy patrzeć szerzej.

Prześwietlenie barku w projekcji przednio-tylnej.

Prześwietlenie barku w projekcji przednio-tylnej. Widoczna głowa kości ramiennej, część łopatki, żebra i kawałek obojczyka.

Staw barkowy to tylko “element” obręczy barkowej, która cała musi się prawidłowo ruszać, żeby bez bólu można było sięgać ręką wysoko.  Łopatka swobodnie leży na klatce piersiowej. Jej ustawienie oraz jakość ruchu są kluczem do problemu z barkiem.  Ustawienie łopatki zależy od kształtu klatki piersiowej i pracy mięśni, które ją podtrzymują.

Ruch unoszenia ręki widziany od tyłu. Łopatka pociągana przez mięśnie (czerwone strzałki) obraca się na klatce piersiowej unosząc ramię ponad głowę.

Ruch unoszenia ręki widziany od tyłu. Łopatka pociągana przez mięśnie (czerwone strzałki) obraca się na klatce piersiowej unosząc ramię ponad głowę. UT, MT, LT – m. czworoboczny 3 części, DEL – m. naramienny, SA – mięsień zębaty przedni

Obręcz_barkowa_łopatka

Łopatki (czerwone) leżą na żebrach a te przyczepiają się do kręgosłupa. Więc kształt krzywizny, po której rusza się łopatka zależy od ustawienia kręgosłupa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak więc ból przy unoszeniu ręki może się pojawiać nawet, jeżeli staw barkowy jest zdrowy.  Jego udział w ruchu ramienia to tylko 90 stopni ze 170, reszta to prawidłowa praca łopatki.  Jeżeli łopatka jest źle ustawiona na kręgosłupie, to staw barkowy będzie się przeciążał (następuje jakby wyłamywanie przez niepełny ruch łopatki, mięśnie nie pracują równomiernie i niektóre będą się przeciążać).

 

pogłębiona kifoza

Z lewej stan prawidłowy, z prawej nieprawidłowy ruch łopatki przy pogłębionej kifozie piersiowej (zaokrąglona strzałka). Trzy strzałki u dołu pokazują kolejno od lewej: kompensacyjny ruch lędźwi, rotacje całej klatki piersiowej i rozciąganie mięśni brzucha.

U wielu moich pacjentów zgłaszających ból barku i ograniczenie ruchu mechanizm tych problemów był właśnie taki. Przyczyna może leżeć oczywiście w stawie barkowym ale zawsze warto spojrzeć na problem globalnie.