Rehabilitacja łokcia tenisisty

Na pewno definicję choroby można łatwo znaleźć w internecie (dzięki ci wujku Google). Chciałbym napisać coś od siebie.

Otóż pełna nazwa łokcia tenisisty to  zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (dla prawej ręki to taki guzek kostny z prawej strony łokcia).
Chciałbym się skupić na słowie “zapalenie”. Stan zapalny ma to do siebie, że nie lubi jak się go rusza, dotyka itp. Występuje zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, ocieplenie okolicy, utrata funkcji (kolejno po łac. rubor, tumor, dolor, calor, functio laesa – taki wierszyk medyczny na egzamin).

Zmierzam do tego, że u pacjentów, którzy przyszli do mnie na rehabilitację łokcia tenisisty bardzo często występuje tylko ból i utrata funkcji, a po jednej wizycie czują się dużo lepiej. Gdyby ich problem wynikał ze stanu zapalnego, po terapii czuliby się gorzej, mimo moich starań.

I tu znowu muszę napisać moje ulubione zdanie. Ból jest pochodzenia mechanicznego a nie chemicznego (tak jak stan zapalny).

Wniosek jest taki, że jeżeli chcesz się szybko pozbyć swojego “łokcia tenisisty”, wybierz się do wykwalifikowanego rehabilitanta/fizjoterapeuty, który usunie mechaniczną przyczynę bólu. Szkoda zdrowia na tabletki przeciwbólowe.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.

You must be logged in to post a comment.