Trakcja w leczeniu dyskopatii i stenozy czyli o wyciągu Saundersa

Często zdarza się, że uszkodzenie krążka miedzykręgowego jest na tyle duże, że niezbędne jest dodatkowe wspomaganie leczenia MDT McKenziego. Mam tu na myśli np. taki stan pacjenta:
duża wypuklina mocno ogranicza “przestrzeń życiową” korzenia nerwu i tak już zmniejszoną przez zmiany zwyrodnieniowe (narośla kostne i obniżenie przestrzeni międzykręgowej).

dyskopatia L5S1 obniżenie przestrzeni międzykręgowej

Duże obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1 (ostatni piąty kręg lędźwiowy i pierwszy krzyżowy). Pozostałe wysokości w normie.

 

dyskopatia, ucisk korzenia nerwu

Jeden z kręgów lędźwiowych. Uszkodzony krążek międzykręgowy uwypukla się i uciska na korzeń nerwowy. Uwypuklony dysk nie trzyma już ciśnienia i obniża się, “flaczeje”.

W takiej sytuacji korzeń nerwu jest bardzo wrażliwy (jak odcisk) i może być obrzęknięty. Żeby korzeniowi było lepiej trzeba dać mu trochę przestrzeni.

Tu właśnie przydatna jest #trakcja. Trakcja to nic innego jak odpowiednio przyłożona siła, która spowoduje zwiększenie przestrzeni w stawie. W naszym przypadku chodzi o przestrzeń międzykręgową.

trakcja kręgosłupa schemat

Schematyczne przedstawienie siły trakcji.

Dzięki trakcji możemy uzyskać:
-rozciągnięcie dysku i wytworzenie podciśnienia, które będzie zasysać przepuklinę z powrotem na swoje miejsce
-odbarczenie korzenia nerwowego (zmniejszenie ucisku)
-przez odbarczenie przyśpieszenie gojenia tkanki nerwowej
-przez odbarczenie zmniejszenie dolegliwości bólowych i drętwienia (#parestezje).

Aby siła była wystarczająca, trzeba zastosować odpowiedni sprzęt. W gabinecie posiadam wyciąg lędźwiowy Saundersa, który pozwala na zastosowanie dużej siły trakcyjnej. Z mojego doświadczenia wynika, że zabieg ten jest świetnym uzupełnieniem podstawowego leczenia, pozwalającym dodatkowo podwyższyć efektywność stosowanej przeze mnie terapii manulanej.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked.

You must be logged in to post a comment.